Webdesign a tvorba webových stránek

S pojmem tvorba www stránek je spojeno také grafické zpracování stránky. Pro design webu platí pravidlo jednoduchosti. Barevné zpracování vyžaduje přehlednost a pro návštěvníky stránek okamžité pochopení obrázků, ikon a symbolů. Důležité je také zvolit správné spektrum odstínů barev, ve kterých se bude celý web nést. Oblíbeným zpracováním se stala kombinace tmavých ikon a světlého pozadí, na kterém vyniká černý text. Některé weby dokáží zaujmout právě svým pestrým zpracováním a použitím výrazných barev.

Svůj úspěch dnes slaví tzv. responsive design. Jedná se o variabilní design, který je přizpůsoben zařízení, na kterém je prohlížen. Stále více populární chytré telefony zobrazují stránky, které si normálně prohlížíme na počítači. Významné ikony jako e-mail, novinky nebo třeba počasí zůstávají vyobrazeny i na zařízeních s menším displejem a nepodstatné nebo volitelné jsou odsunuty do pozadí, přičemž si je musí uživatel sám vyhledat nebo nastavit. Design webu je bez pochyby základním prvkem pro fungující stránku, neboť musí uživatele zaujmout.

Moderní postup při vytváření grafických šablon spočívá v tom, že se nejprve navrhne tzv. vireframe (drátěný model) budoucí www stánky. Díky zmíněnému modelu si ujasníme, jak budou rozmístěny jednotlivé elementy a jak bude řešena funkčnost budoucího webu. Tento drátěný model se posléze předává grafikovi, který dle požadavku klienta na uvedený vireframe nasadí barvu (obarví ho). Poté, co klient nemá žádné další připomínky ke grafickým návrhům, se předají podklady kodérovi. Ten je nařeže a změní na www stránku. Nakonec kvalitní kodér design webu optimalizuje pro širokou škálu internetových prohlížečů tak, aby se obsah webu na různých platformách zobrazoval správně.